O projektu Stavění cest Pro média Inzerce Přidej článek Kontakt
 
FACEBOOK TWITTER

Wild Country lezecký trénink - Pohyb

Podcast
Horolezectví
Hory
Ledy a mixy
Skialpinismus
VIDEO
Lezení
ČR
Svět
Závody
Lokality
Písky
VIDEO
Bouldering
ČR
Svět
Závody
Lokality
VIDEO
Lezecká škola
Kdo jsme
Nabídka
ODDÍL
Články
E-škola / Video
A-Z
MENU
FACEBOOK TWITTER
Horolezectví
LEZENÍ
BOULDERING
LEZECKÁ ŠKOLA
LEZECKÁ ŠKOLA - Články

Wild Country lezecký trénink - Pohyb

01.05.2017
Wild Country lezecký trénink - Pohyb

V předcházejích číslech časopisu Montana 2016 jsem měl možnost publikovat kratší tréninkové články zaměřené na specializovaný lezecký trénink. Tyto  uvedené články s menšími úpravami budu publikovat i zde vzhledem k možnosti dopňujících dotazů v diskuzi.

S pozdravem Čaj.

Lezeckou školu Nadzemí podporuje firma Wild Country - vybavení na dobrodružné lezení a bouldering.

 

Pohyb

Každý z nás si při lezení prochází širokou paletou pohybových vzorců, které se učíme na skále a stěně rozpoznávat a co nejlépe provádět. O tom jak rychle, precizně a ekonomicky tyto pohyby provádíme, rozhoduje nejen trénink zaměřený na rozvíjení pohybových schopností ( síla, rychlost, vytrvalost…), ale i pohybová inteligence (více o ni zde), díky které si snáze osvojujeme nové lezecké pohyby.

Tělesně–pohybovou inteligenci je potřeba rozvíjet zejména u dětí, které v dnešní době netráví tolik času hraním her v přírodě a lezením po stromech jako dřív. V lezeckých kroužcích často vidím děti stále pasivně navázané na lana, provádějící náročné specializované cviky (kliky, shyby) a specifické cviky (visy na lištách, campus) a přitom se neumějí ani pořádně hýbat. U dospělých tomu není jinak.

Moderní závodní bouldering klade vysoké nároky na obratnost, koordinaci a osvojování si nezvyklých pohybových vzorců. Ve videu výše z tréninku německé boulderové reprezentace je krásně vidět, jak se změnil vylaďovací trénink v období závodů a jak se přenáší pohybové vzorce za parkouru, gymnastiky atd.

Jak chcete na skalách nebo kamenech provádět obtížné mantly a průtlaky, když nejste schopni ani stabilizovat lopatku a rameno. Jak chcete zvládat koordinační skoky na boulderových závodech, když se stěží dokážete zaměřit na dvě končetiny zaráz. Jak chcete skvěle lézt, když se neumíte plazit, skákat, točit a problém vám dělá hluboký dřep, most a stoj na rukou.

Ido Portal

Jedním z největších mistrů pohybových vzorců, jehož jméno se skloňuje po celém světě, je Ido Portal. Ido zastává názor, že se lidi díky specializovanému cvičení stávají více nepohyblivými než naopak. Vytratila se nám schopnost pružně reagovat na měnící se podmínky a učíme se jen dílčí cviky, které pokládáme za dostatečné pro náš sport, pro život. A to je žalostně málo.

Workshopy Ido Portala a jeho týmu vyhledává čím dál více vrcholových sportovců a není divu, že se mezi nimi nalézá také množství lezců, kteří pochopili jejich důležitost. Tato rozmanitá cvičení, která spolehlivě ždímají pohybový potenciál z každého účastníka semináře, z mého pohledu patří do základního vzdělání všech lezců od začátečníků po účastníky světových pohárů. Učíte se zvířecí pohyb, plazení, skákání, rotace, zpevňující tělesný korzet, koordinační hry, cvičení s vahou vlastního těla na kruzích a hrazdě, které budou bořit váš dosavadní pohled na tuto problematiku.

Teď si asi říkáte něco o sezení na dvou židlích. Jak si mám udělat čas na nějaké plazení v hale, když nemám ani pořádně čas na pořádný lezecký trénink. Jako odpověď Ido tvrdí, že v první řadě se musíme naučit pohyb a až potom jej můžeme přenášet do specializované činnosti jako je např. lezení. Z pohledu výkonnosti je to rozhodně dobrá investice, která se vám velice rychle začne vyplácet. Také je užitečné si uvědomit, že dříve nebo později zaplatíte určitou cenu za zanedbávání kompenzačních cviků zaměřených na „achilovy paty lezců“. Jsou to například malá ramenní pohyblivost, nestabilita lopatek, nevyváženost ramenního pletence, malá kyčelní pohyblivost, přetížená bedra, zkrácené předloktí a další. Je na vás, zda si uděláte čas na cvičení rozmanitých pohybových vzorců a kompenzaci jednostranného lezeckého přetěžování, nebo se budete na stěně a skalách soustavně prolézat k nepohyblivosti a zranění.

Trochu teorie vázající se k nejčastějším lezeckým zraněním ramen a jejich příčina.

Myslím si, že nebude trvat dlouho a lezecké centra budou nabízet kurzy odkazující na přístup Ido Portala, nebo jiného učitele pohybu. Rozhodně si to vyzkoušejte a užijte si radost ze znovuobjevení už zapomenutých pohybů, které jste dělali jako děti (kotrmelec, pohyb ve dřepu, tanec, most, stojka, zvířecí chůze), nebo si jen nalistujte video kanál Ido Portala na youtube.com a experimentujte sami. Však lezení je jen hra, a tak se nenechte spoutat čísly a tréninkovým drilem.

Čaj

Zajímavé články a pohybové výzvy naleznete na stránkách www.idoportal.com a www.petrruzicka.com . Když potkáte na závodech anebo ve skalách Tomáše "Brťáka" Brta - šikovného lezce, jogína, gymnasty, určitě vám může některé věci přiblížit.

PS: Aby článek některým nepřipadal jako moc obecný. Uvedu zde dvě výzvy Ido Portala, které si může vyzkoušet opravdu každý lezec. Co vy na to?

První spočívá v tom, že po dobu 30 dnů zkusíte vydržet dohromady viset na hrazdě 7 minut každý den. Visy je možno střídat a obměňovat, viz video níže.

Photo: www.idoportal.com

Druhá výzva spočívá v tom  vydržet v hlubokém dřepu 30 minut po dobu 30 dnů. Jak takový dřep vypadá uvidíte ve videu níže.

Photo: www.idoportal.com

Pěkný den přeje Čaj.

Klíčová slova pro tento článek: Wild Country lezecký trénink, lezecká škola nadzemí, Ido Portal, Pohyb, Lezecký trénink, Trénink lezení, Lezecké kurzy Brno, Dětský kroužek lezení, Trenér lezení,
Diskuze (7 příspěvků)
08.05.2017   13:27:56
Vojtěch Vlk
Super článek, jen by mě zajímalo, jestli ten vis na hrazdě nepřispívá k větší hypermobilitě loků?
16.05.2017   06:47:44
Břeťa
Ad squat challenge: z textu tu to není úplně jasné, ale podobně jako u výzvy s visy jde o 30 minut souhrných za den. Tedy pro člověka nezvyklého na dřep to bude zpočátku sbírání minuty k minutě. A na tom není vůbec nic špatného, ba naopak, tělo na to "něco nového" připravit postupně :-)
16.05.2017   12:59:37
Čaj
Ahoj, jasan je to ze začátku celkem fuška sbírat minutky dohromady, ale progres je rychle u hlubokého dřepu znát. Myslím si, že vis na hrazdě z pohledu biomechaniky dostává tělo do jedné roviny, což není hypermobilní stav loktů Je potřeba si uvědomit, že se bavíme o pozici nadhmatem. Vis podhmatem na obou rukou bych moc nedoporučoval kvůli nezdravému postavení ramen.
31.07.2017   23:49:39
Tomáš
To mi nesedí s tim, co tvrdí např. Eric Hörst, Dave McLeod nebo někteří fyzioterapeuti o tom, že při visech na balkně má být loket mírně pokrčený... Vysvětlil bys mi prosím tenhle rozpor? Díky.
07.08.2017   16:45:03
Čaj
U visů na balkně je důležité mít dobře aktivovaný svalový řetězec a díky mírnému pokrčení v loktech se to lépe provádí a spojuje i s pozicí stažených ramen. Naopak při visech na hrazdě zaměřených na uvolnění svalového pletence v oblasti ramen se díky své váze a uvolnění těla dostaneme přímo pod hrazdu a tak ramenní svaly dokážeme účinně uvolnit. Já například rád kombinuji uvedené pozice a z visu na hrazdě učím lezce stahovat ramena a lopatky dolů a do šířky pro osvojení správných pohybových stereotypů při lezení a cvičení.
23.11.2017   11:11:58
Petr Růžička
Hoj, co je na visení podhmatem divného? Nezdravé to je?
23.11.2017   20:38:12
Čaj
Učím lezce stabilizaci lopatek a stažení ramen od uší při visu nadhmatem, který je bližší lezecké praxi a je pro ně přirozenější. Díky malé ramenní pohyblivosti a svalové nerovnováze lezců se u nich často vyskytují při dlouhých krocích do ramen tendence ke vzniku lokálních mikrotraumat a později třeba "syndromu bolestivého ramene". V uvedených případech může dle zkušeností lezců z mého okolí vis podhmatem prohlubovat tyto problémy díky zevní rotaci paží a vysokým nárokem na pohyblivost svalového řetězce horních končetin. Jedná se pouze o mé doporučení jakou metodu preferovat při nácviku shybů, aktivaci zádových svalů a při specializovaném tréninku visů na lištách. Osobně si myslím, že visy podhmatem můžou být příjemné zpestření při protahovaní paží a zad, ale v konextu metodické řady cviků pro lezce v praxi upřednostňuji vždy nadhmat.
 Přidat vlastní názor
Napiš číslicemi "dvacetdva":
 

Kontaktní formulář

Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
Telefon:
Dotaz: *
Napište číslicemi "tři dva jedna":

NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE:

27.03.2023   11:44
Čaj:
Lehčích boulderů tam určitě bude dost. Je to lokální oblastička - ale cca 150 kousků a z toho 50 nad 7A se najde....
27.03.2023   11:42
Čaj:
Čau měl být, byli jsme domluveni u něj doma, ale Jirousovi přijela nečekaně babička a sešlo z toho :D Tak...
27.03.2023   09:22
Aix:
A neměla být podcast i s Jirousem? Kam to vyšumňělo?
27.03.2023   09:08
Tak jo!:
Tak přijeď bude to dobrý
26.03.2023   08:59
Školník:
Ok vole, já nevim co je secret spot, z info jsem nepochopil, jestli se leze na šutrech nebo na překližce, a jak moc je...
25.03.2023   19:22
Vole!:
Nedá vole je to secret spot! V3 ? Pičo kde jsi v US? Nebo na Hudy? Tady se lezou prásky od 7A ..
 
Nadzemí

© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Partneři  |  Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |

321 creative people
×
O projektu
Stavění cest
Pro média
Inzerce
Přidej článek
Kontakt
Podcast
Horolezectví
Hory
Ledy a mixy
Skialpinismus
VIDEO
Lezení
ČR
Svět
Závody
Lokality
Písky
VIDEO
Bouldering
ČR
Svět
Závody
Lokality
VIDEO
Lezecká škola
Kdo jsme
Nabídka
ODDÍL
Články
E-škola / Video
A-Z
Horolezectví
velehory
hory
Ledy a mixy
Skialpinismus
Video
LEZENÍ
ČR
Svět
Závody
Lokality
Písky
Video
BOULDERING
ČR
Svět
Závody
Lokality
VIDEO
LEZECKÁ ŠKOLA
Kdo jsme
Nabídka
Tréninkové plány
Osobní trénink
Lezecké kurzy
Dětský kroužek
Speciální nabídka
Jídelníčky
Kompletní ceník
ODDÍL
Články
E-škola / Video