O projektu Stavění cest Pro média Inzerce Přidej článek Kontakt
 
FACEBOOK TWITTER

Extrémní věže - Horní stěny část 1.

Horolezectví
Hory
Ledy a mixy
Skialpinismus
VIDEO
Lezení
ČR
Svět
Závody
Lokality
Písky
VIDEO
Bouldering
ČR
Svět
Závody
Lokality
VIDEO
Lezecká škola
Kdo jsme
Nabídka
ODDÍL
Články
E-škola / Video
Lezecký průvodce
A-Z
MENU
FACEBOOK TWITTER
Horolezectví
LEZENÍ
BOULDERING
LEZECKÁ ŠKOLA
LEZENÍ - Písky

Extrémní věže - Horní stěny část 1.

20.06.2014
Extrémní věže - Horní stěny  část 1.

V minulých dílech jsme se podívali na Křížový vrch i do Ádru. V tomto bych vás rád zavedl do Teplických skal. Hned ze začátku je na místě podotknout, že název tohoto článku v sobě skrývá sprostou lež. Horní stěny nejsou totiž věží, ale masivem. Na moji obhajobu, doopravdy jsem  přemýšlel čím v Teplicích začít,  jenže Čadis v devadesátém roce osadil jištěním linii, kterou to vpodstatě kolem Chrámovek celé odpálil (kromě Klekání) a nachází se právě na Horních stěnách. Tím to rozhodl za mě.

Jíťa Mázlová a Ztracený sen Foto: Jiří Ponomarev

Je zajímavé, že na okolní skály se lezlo už koncem 50. tých let, ale tuto krásnou stěnu všichni jen obcházeli. Vysvětlení hledejte o pár řádků výš. Každá doba má nějaký trend. Trendem této doby byly věže a jen věže. Saský mistr Herbert Richter by Horní stěny pojmenoval nejspíše Posraná okrajovka (viz. Kniha Pískaři). Ale už pojďme k historii lezení.

Míra Košťál a Ztracený sen Foto: Lukasz Mirowski

Zřejmě první výstup krásnou údolní stěnou provedla legendární trojka místňáků ve složení Láďa Šolc, Miloš Nosek a Míra Šmíd v roce 1974. Pro svou cestu si vybrali druhou spáru zleva a pojmenovali ji Turecká spára. Ještě ten den udělali Traverzovou variantu, která uhýbá po lávce doprava nad prvním kruhem. Osadili kruh a odlezli širokou spárou na temeno. O 3 roky později přichází Leopold Páleníček s Hankou Myslivcovou a lezou nejpravější spárou vzhůru. Vzniká Třetí vzadu. Další rok se s kovárnou oběvují pod stěnou Stanislav "Cikán" Lukavský, Petr Mocek a Jiří Polák. U pravého okraje Horních stěn lezou komínem na balkon a dál vybírají cestu nejmenšího odporu. Tím vzniká poslední cesta před 12 let dlouhým spánkem, Cesta Maurů.

Daniel Středa a Ztracený sen Foto: papope.cz

Během onoho spánku se objevil ve skalách veliký talent jménem Tomáš Čada. Postupem času za sebou začal zanechávat parádně promyšlené a obtížné prvovýstupy. Díky tomu, že byl v reprezentaci, začal vyjíždět i mimo ČR a rozkoukával se ve světě sportovního lezení, v kterém byl později také velice úspěšný... Kolem Horních stěn jistě prošel mockrát, ale až v roce 1990 se je rozhodl probudit z dlouhého spánku. Slaňuje proto zdánlivě hladkou stěnou a osazuje 7 nýtů. Nejspíš si teď říkáte „jak jako slaňuje a osazuje ? to jako, že je to natlučený zvrchu?“ Chválím vás za správné myšlenkové pochody! Ano, je to natlučené zvrchu. Já vím, je to proti pravidlům, ale Čadisovi nešlo o autorství, ale o cestu samotnou. O to aby se mohla lézt a byla bezpečná.  To se mu každopádně povedlo. Takže cesta byla hotová, teď ji jen přelézt a shrábnout první kusovku. Jenže to se mu už nepodařilo. Po mnoha pokusech ji přelezl pouze na laně. Byl to jeho sen, který se postupně proměnil ve ZTRACENÝ SEN. To také na nástup napsal a přidal klasu 9+. O první RP se postarala nastupující generace, konkrétně Michal Mlha Rosecký. Z cesty se stala kultovní záležitost a propustka mezi elitu. Má dokonce dva ženské přelezy. V roce 2006 Ztraceňák přelezla královna těžkého lezení na písku, Jíťa Mázlová a v roce 2010 ho na druhý pokus (!) přelézá Edita Vopatová, úžasný výkon v obou případech.  Cesta je náročná po programové stránce, je důležité neustále tančit a naklánět se do chytů, aby alespoň nějak braly.  Že je to otázka programu jsem si myslel až do chvíle, kdy jsem viděl kamaráda Zdendu, jak zapíná slaňák. Teda abych to upřesnil, když jsem ho viděl cestou mezi zemí a slaňákem. Doteď si myslím, že si u prvního nýtu řekl, že se pokusí jít do každého chytu druhou rukou a obráceně + občas něco vynechá a nebo naopak přibere něco co se nebere J. Ale víte jak, historie se neptá...A my přihlížející máme alespoň zážitek J.

Jirka Romanovský zase ve Ztraceňáku Foto: papope.cz

V polovině devadesátých let přichází pod Horní stěny další legenda, a to Marcel Toman, jemuž Kubrt přezdívají.  Snaží se přijít na to, jestli se dá po odlezení od prvního nýtu Ztraceňáku doleva, vylézt ještě hladší směr. Osazuje z lana nýty a nacvičování může začít (nutno podotknout, že celé devadesátky bylo bezvládí vrcholové komise, a proto se autoři zvrchu natlučených cest trestali pouze zrušením autorství, nikoliv vytlučením cesty jak by tomu bylo dnes). Po nacvičení se mu to podaří vylézt na druhý pokus. Nahazuje klasu XIb a název Těžká karta. Druhý přelez má na kontě Jiří Lautna Lautner. Přelézá na třetí pokus a shazuje klasu na XIa. Tu si tato perla drží dodnes. I Těžká karta se dočkala ženského opakování. Jedenáctého září 2002 slaňák vítězně zapíná Jitka Mázlová. Já osobně to považuji za jeden z nejlepších ženských přelezů na písku.

Tak to byl "oldschool" na Horních stěnách. O těch novějších linkách napíšu něco příště.

Kuba

Klíčová slova pro tento článek: Chrámové stěny, Teplice, Ztracený sen,
Diskuze (5 příspěvků)
20.06.2014   11:16:12
Míra
Super Kubo, konečně jsi šel s kůží na trh a začal zase psát. Jen tak dál, byla by škoda, kdyby encyklopedie jako ty zůstala zavřená!
21.06.2014   15:24:27
Polda
Jojo Kubo, tež se musim připojit k pochvale. Je fajn, jak to tak vypichuješ a přidáváš i kusy historie za pozadím. Jedinou nevýhodu snad vidím jen v tom, že na písku bude víc přivábených lidí :-D
30.06.2014   21:59:16
KUBA
Díky hoši. Jsem rád, že se to pěkně čte. Jen abych uvedl na pravou míru Zdendův přelez, může to vyznít, že si to třeba ulehčil. Opak je ale pravdou! Poldo, myslím, že zase tolik lidí to nepřivábí :-D
02.07.2014   12:43:01
Čurdik
Parádní počteníčko. Hltal jsem to jak doušky píva :-)
25.07.2014   13:34:08
Kuba
To jsem rád Čurdiku :-)
 Přidat vlastní názor
Napiš číslicemi "dvacetdva":
 

Kontaktní formulář

Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
Telefon:
Dotaz: *
Napište číslicemi "tři dva jedna":

NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE:

23.01.2021   18:40
Kvapa:
Díky,skvělý. Člověku to hned dodá chuti oprášit ty svoje sny,probudit tu touhu po dobrodružství ... .
08.01.2021   14:27
RADEK:
Diky Caji - youtube verze funguje paradne
04.01.2021   14:04
Čaj:
Zkus toto: https://www.youtube.com/watch?v=8Q9b_YQn0oA&ab_channel=NADZEMI postupně doplním všechny díly
01.01.2021   16:52
Radek:
Ahoj, je mozne ze delam neco spatne ale ze vsech Cajovych podcastu mne tenhle jediny nejde vubec pustit. Nema nekdo nejaky...
25.12.2020   16:45
dom:
velmi příjemné povídání.díky za sdílnost.
19.12.2020   11:43
Valmar:
Super rozhovor (y).. Díky za něj! Venga Ela!
Nadzemí

© COPYRIGHT 2009 - 2015 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora. výškové práce

Partneři  |  Tento web vytvořilo Grafické studio 321 CREATIVE PEOPLE.

321 creative people
×
O projektu
Stavění cest
Pro média
Inzerce
Přidej článek
Kontakt
Horolezectví
Hory
Ledy a mixy
Skialpinismus
VIDEO
Lezení
ČR
Svět
Závody
Lokality
Písky
VIDEO
Bouldering
ČR
Svět
Závody
Lokality
VIDEO
Lezecká škola
Kdo jsme
Nabídka
ODDÍL
Články
E-škola / Video
Lezecký průvodce
A-Z
Horolezectví
velehory
hory
Ledy a mixy
Skialpinismus
Video
LEZENÍ
ČR
Svět
Závody
Lokality
Písky
Video
BOULDERING
ČR
Svět
Závody
Lokality
VIDEO
LEZECKÁ ŠKOLA
Kdo jsme
Nabídka
Tréninkové plány
Osobní trénink
Lezecké kurzy
Dětský kroužek
Speciální nabídka
Jídelníčky
Kompletní ceník
ODDÍL
Články
E-škola / Video