Filovi se během jediného týdne podařilo vylézt oba nejtěžší drytooly, které zatím na Moravě jsou. Nejdříve to bylo Johnyho Dlouhé čtení na Pernštejně a o víkendu pak Oťákova Nejasná zpráva o konci světa v Branné. Zatím co Dlouhé čtení je poměrně oblíbená štreka s více opakovaníma a dá se říct benchmarkem stupně D9, Nejasná zpráva měla dosud pouze dva známé volné přelezy (Asu, MichalH) a Oťákem nahozená D10 je spíše s otazníkem. Jen podrthnu, že hlavní obtíže těžší z těchto dvou cest Fil vylezl stylem flash, což je vzhledem k náročnosti a nejistotě některých kroků opravdu dosavadní highlight zimy! Samotného aktéra jsme se tak doptali na několik podrobností, jak k cestám samotným, tak drytoolu obecně:
Co že jsi vyměnil bouldermatku a Holštejn za pikle? Nebo tě motivuje všestrannost?
Různorodost lezení vidím jako největší přednost tohoto "sportu". Dá se dělat celoročně a v každém období je to něco jiného. K zimě samozřejmě patří cepíny. Bouldering beru jako alternativu, když není s kým jet na pikle.
Co tě vlastně baví na drytoolu?
Jsou to takové hory v kostce. Sportovní drytool je samozřejmně z větší části o fyzičce, ale pak se dá dělat i drytool, kde si musíš sám zakládat a to už chce i trochu techniky, morálu a hlavně zkušenosti. Baví mě oba aspekty tohoto lezeckého odvětví.
Během jediného týdne jsi vylezl dvě nejtěžší drytool cesty na Moravě. Byly to hlavní letošní cíle, nebo máš v merku nějakou super dardu?
Dlouhý čtení jsem měl rozlezené už z loňska, takže jsem při první letošní příležitosti neváhal a poslal to tam. Do Nejasné zprávy mě uvrtali hlavně Bidlo a Michal. Nebo spíš mě to nedalo, když jsem věděl, že Míša to už má vylezené a Bidlo to taky zkouší. Vůbec jsem nepočítal s tím, že bych to letos vylezl a už vůbec ne s tím, že to dám na první ránu. Nic těžšího u nás zatím není, takže ani nic neplánuju.
Bidlo v Nejasné zprávě (pht vše F. Zaoral)
Obě cesty jsou dost vytvalostní, ale lezení je zcela jiné, jak bys je charakterizoval? Mají krom laktátu ještě cos společného?
DČ má určitě pár horších chytů, zase se tam ale dá celkem kloudně stát na nohách. NZ je 12ti metrový strop, kde musíš párkrát použít i janiro* . V podstatě to celé vysíš na rukách. V půlce je naštěstí celkem kloudný odpočinek v takové díře.
Každopádně velký respekt ke zbombení Nejasné zprávu z první! Dá se říct na "flash". Jak to celé probíhalo, čekal jsi podobný výkon?
Jel jsem do Lomu s tím, že to jednou zkusím a uvidím, jestli se tomu budu tuto sezónu věnovat nebo ne. Nejdřív šel Bidlo, který vypadl až v jednom z posledních těžkých kroků. Pak mi ještě detajlně ukázal každý chyt a mohl jsem jít na věc já. Jak říkam, počítal jsem, že to celé odsedím, takže jsem nezapínal ani kameru. Hned od druhé expresky jsem měl brutálně natečeno. U spousty chytů jsem neumístil cepín úplně tutově, věděl jsem ale, že na opravy není síla a čas. Snažil jsem se lézt co nejrychleji. V díře jsem vyklepal, co to šlo a hrnul jsem dál. Na konci stropu jsem byl už tak ždímlej, že jsem myslel, že v posledním kroku do odpočinkového madla omdlím. Naštěstí jsem to dal. V odpočinku jsem tomu vůbec nechtěl věřit a vůbec mi to nedocházelo. Nejištěn jsem přetáhl lano a po chvíli pokračoval dál. Cesta se napojuje do Luxoru direkt, který jsem lezl už loni. Společná část je za M6. Dost jsem se bál, že to ještě někde podělám, a tak jsem lezl hrozně pomalu. Naštěstí vše klaplo a já úspěšně cvakl slaňák.
Bidlův pokus v Nejasné zprávě
Jak bys obtížnostně obě cesty zhodnotil? Vylezl bys sis je i v létě?
S danými obtížnostmi jsem se jinde nesetkal, takže fakt nevím. Každopádně NZ je o stupeň těžší než DČ. V Lomu bych v létě určitě nelezl (velice nestabilní materiál) a na Pernštejně se sice leze, ale to už raději pojedu do Krasu :)
Mnozí drytooling považují za povýšení hákování na sportovní disciplínu, jak se na to díváš ty?
To si rozhodně nemyslím. Drytool vychází z lezení v horách a v ledu prostě nemáš jinou možnost než použít motyky a mačky.
Co si myslíš o Mercierově názoru* * , že používání šuk je eliminací zábavy na úkor výkonu?
S tím asi moc nesouhlasím. Proč bych měl zakazovat nějaký druh kroku, když vím, že mi umožní lézt těžší věci? To bychom pak mohli zakázat třeba patování nebo nohandy.
Jakou cestu na Pernštejně a v Branné bys doporučil širší veřejnosti?
Na Pernštejně je určitě fajn třeba Spára (M8-) Silovka v převisu, ale ne tak dlouhá jako DČ. V Branné mám hodně rád Podzámčí, kde je fajn třeba Matiné direkt (M5+). V cestě si perfektně natrénujete zakládání vlastního. Nebo je pěkný sektor Banja luka, kde jsou krátké převislé sportovní sedmičky.
Jaké máš další plány? Co nějaká darda v horách?
Hory mě určitě lákají, jen to chce nějakého spolulezce, že... Na konci zimi se mi jedna větší akce rýsuje, tak uvidíme, jak to všechno dopadne.
Své výkony, bez ohledu na obtíže, si často filmuješ. Jaký pro to máš důvod?
Hodně mi to pomáhá v naučení programu a taky hlavně člověk vidí, kde dělá chyby a může je přístě eliminovat. Třeba zrovna DČ. Z loňska jsem to měl natočené, a tak jsem si letos mnohem lépe vybavil jednotlivé kroky.
Baví tě spíše křesat šterku za štrekou, nebo vymýšlet pohyby v dané cestě?
Kombinace obojího. Rozhodně ale nejsem ten typ, který by na jednu sezónu měl jednu dvě cesty a jezdil jen na ně.
Velice blízko přelezu Nejasné zprávy je i Bidlo, tak přejeme, aby se brzy povedlo!
* Janiro = (šuka) apod. Cesta Nejasná zpráva lze lézt i bez šuk (viz první volný přelez).
* * Mercier narážel především na jednostrannost pohybu, tedy eliminaci kreativních pohybů na úkor účelových. V současné době není i přes zavedení "nové klasy" toto respektováno většinou lezecké komunity a záleží na jednotlivých lezcích, jak se k problému postaví a zda šuky využijí.
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |